777 559 884Po-Pá: 8:00 - 16:00
CZ
0 Kč 0
V košíku zatím nic nemáte.
Příručka - Jak vybrat správný longboard/cruiser?
Koupě longboardu může být pro neznalého velký krok, zejména v současné době, kdy je nabídka na trhu více než rozmanitá a pro nezasvěcené je velice těžké rozpoznat, který produkt je ten pravý

Proto jsme pro vás vytvořili tuto přehlednou příručku. Provede tě světem Longboardingu, dodá ti všechny potřebné informace od základní terminologie, přes longboardové disciplíny až po komponenty a dopomůže ti k tomu, sestavit si svůj ideální set-up (komplet). Pokud chceš začít slajdovat, bombit kopce, nebo si jen tak surfovat městem, je tahle příručka určena právě Tobě!

Co je longboarding?
Vznik Longboardingu se datuje někdy kolem roku 1950, kdy tehdejší surfaři z Okolí Santa Monica hledali způsob jak provozovat jejich oblíbený sport, i v časech když jim to moře nedopřávalo a to dalo za vznik tehdejším prvním skateboardům a longboardům. Mezi skateboardingem a longboardingem neexistuje žádná definová hranice a oba sporty se v mnoha směrech prolínají a mají spoustu většinu aspektů společných. Dalo by se říct, že longboarding, je jen jinak nazývanou větví skateboardingu.

Jak již název napovídá, longboard je ve většině případech výrazně delší než klasický skateboard. Hlavní rozdíl je však ten, že longboarding se více zaměřuje na prožitek z jízdy samotné.
Longboard má lepší ovladatelnost a
 dosahuje se na něm mnohem vyšších rychlostí.

Délka longboardu se orientačně pohybuje v rozmezí od 85 do 110cm. Jedním z největších rozdílů mezi klasickým skateboardem - jak ho známe dnes a longboardy jsou rozdílná kolečka a trucky.
Longboardová kola jsou větší a měkčí, což je dělá rychlejšími, jízdu plynulejší a dokážou také převálcovat různé překážky.
Na většinu longboardů se oproti tradičnímím skateboardům montují širší, stabilnější a více točivější trucky, tzv. "Reversed kingpin truck" - více se dozvíte zde.


Obsah:
1.Disciplíny

2. Přibližné určení délky
3. Concave
4. Camber a Rocker
5. Typy desek
6. Konsturkce
7. Truck
8. Bushings
9. Kolečka


1. 
Disciplíny / Typy ježdění
Longboarding má mnoho podob. Pojďme si představit ty základní z nich jako Carving, Cruising, Dancing / Freestyle, Freeride a Downhill


Carving
Je základním kámenem longboardingu. V carvingu jde o samotný zážitek z jízdy a procítěných obloučků. Dal by se přirovnat k surfingu či snowboardingu v prašanu. S Carvingem začínal kdysi každý rider. Tento styl tě naučí si prkno pořádně osahat, sblíží tě s ním a naučí tě, že ty a prkno jste jeden.
Jezdí se na pozvolnějších táhlých kopcích, tak abychom se nemuseli moc odrážet a mohli si plně vychutnat pocit z jízdy. 
Vhodné komponenty :
- měkká kola kolem tvrdosti 78a, která dobře drží, poskytují hladkou jízdu a snadno překonají různé nerovnosti.
- reverse trucky s šířkou hangeru kolem 180 mm (záleží na šířce desky)
- skoro všechny typy desek. Výjimku snad tvoří jen dropnutá prkna, která díky nízké točivosti nejsou příliš vhodná.


Cruising
Jasně a stručně řečeno, jde o dopravu po městě, do práce, do školy, do krámu pro rohlíky, dát si slalom mezi chodci, nebo jen tak si provětrat hlavu.
Vhodné komponenty :
- měkká kola kolem tvrdosti 78-80a, dobře drží, poskytují hladkou jízdu a snadno překonají různé nerovnosti.
- konvenční i reverse trucky s šířkou hangeru v závislosti na šířce desky viz. trucky
- skoro všechny typy desek. Výjimku snad tvoří jen drop-down, které díky nízké točivosti nejsou příliš vhodná.
- kratší topmount desky pro lepší manévrovatelnost, ideálně s patkou (kicktail) - lépe překonáte různé překážky jako obrubníky apod.

Dancing / Freestyle

Jak už název napovídá, jedná se o tzv. tančení za jízdy s různým protáčením a přešlapy s vloženými prvky - triky, kde se kreativitě a hravosti meze nekladou. Tato disciplnína se z velké části provozuje na mírném svahu nebo rovině. Jezdí se v menších rychlostech vzhledem k náročnosti triků. Vizuálně je dancing velice atraktivní.
Vhodné komponenty :
-
 středně tvrdá kola 78a-83a
- reverse trucky s šířkou hangeru kolem 180 mm
- dlouhé, mekčí ale i pevné desky - topmount nebo drop-through
- nepoužíváme drop-down prkna

Sliding / Freeride
Je technicky a fyzicky jedna z nejnáročnějších disciplín. Slide (čti "slajd") v překladu znamená smyk, ale i u nás se používáme tento anglický výraz. Tento styl jízdy spočívá ve sjíždění kopců s dlouhými kontrolovanými smyky, které se dříve používali jen  pro kontrolu rychlosti. Stali se však tak oblíbenými až se z nich časem stala samotná disciplína, ketrá je čím dál více populární. Pořádají se tzv slidejamy, kde se soutěží o best trick, nejdelší slide apod. Používají se speciální rukavice, které mají na dlaních připevněny tzv. "puky", o které se jezdec opírá pro větší stabilitu a kontrolu ve slajdu. Zároveň fungují i jako ochraný prvek, kdy se po nich při pádu lehce svezete. Slajdovat se dá samozřejmě i bez opory rukou, ale to už je technicky náročnější a nazýváme to stand-up slide.

Vhodné komponenty :
- měkká i tvrdá kola  78a - 90a - záleží jaký průběh slajdu jezdec preferuje
- reverse i konvenční trucky s šířkou hangeru od 170 do 185 mm
- stiff - pevné desky bez, nebo s minimálním flexem, všech druhů a velkostí
Pády jsou denním chlebem slidingu, a tak snad není ani třeba zdůrazňovat, že helma je povinností a chrániče kolen a loktů se taktéž doporučují. (odkaz na chrániče na shopu)

Downhill-skateboarding / Sjezd / Speedboarding
Downhill je považován za královskou disciplnínu longboardingu a není tomu náhodou. Je to divácky neatraktivnější disciplnína, která spočívá v tom, dostat se z kopce, co nejrychleji do cíle, kdy se dosahuje rychlosti až 115 km/h. (Světový rekord 131 km/h drží čecho-kanaďan Misho Erban).
 Tento sport vyžaduje preciznost, soustředění, velký um a fůru zkušeností. Jezdec před zatáčkami nebo v nich používá různé formy brždění od slajdování přes airbrake (brždění vzduchem) až po footbrake (brždění nohou). 

Downhill je zatím jedinou z disciplin longboardingu, ve které se pořádá Mistrovství Světa. Úžásná věc je, že v tomto sportu neexistuje typická rivalita a nevraživost, jako u většiny ostatních sportů. Děje se tak proto, že jezdci nezávodí kvůli vítězství, ale kvůli zážitku z přítomného okamžiku a těžko popsatelný stav mysli, blížící se meditaci, který formou závodu ještě zesiluje a nabývá dalšího rozměru. Svou roli samozřejmě hraje i adrenalin.

     Používáme integrální helmy a kožené kombinézy, ketré jsou vyvinuty přímo pro tento druh sportu. www.snowbitch.cz/helma-tsg-pass-carbon-solid-color-carbon-black183/d-208989/
Vhodné komponenty : 
- přilnavá kola s tvrdostí 74a - 83a (hodně záleží na technické obtížnosti trasy)
- stabilní reversní trucky s minimální šířkou hangeru 180mm a úhlem baseplatu 35-50° (existují i výjimky)
- speed-stiff - pevné desky bez flexu. Rychlé, stabilní, respekt vzbuzující rakety.
- drop-through, drop-
down, micro-drop a top-mount všechny tyto typy desek jsou běžné pro downhill skateboarding. Velikost se pohybuje běžně kolem 90 - 110 cm, wheel-base kolem 69-85cm
- Integrální helma, Kožená kombinéza, kožené rukavice / případně chránič páteře apod.



2.
Jak vybrat správnou délku prkna?

Nejprve si vybereme, kterou z disciplín chceme provozovat. Od toho se bude odvíjet všechno ostatní.

Přibližnou představu o rozměrech desky nám dá délka wheel-base (dále jen WB), šířka našeho postoje a naše požadavky na točivost a stabilitu - tedy to, jak se prkno bude chovat za určitých situací. K tomutu rozhodnutí nám dopomůžou informace níže:

a) Wheel Base (rozvor)
Délka desky je úzce svázána s WB, kterou měříme od vnitřních šroubů zadního trucku k vnitřním šroubům předního trucku viz. obr. 
Délka WB přímo ovlivňuje jak ostré zatáčky vaše prkno zvládne a jak bude stabilní v rychlostech. Čím větší WB, tím méně prkno zatáčí a je více stabilní. A naopak, čím je WB kratší, tím větší točivost méně stability v rychlosti. (pozn. - úhel trucků také ovlivňuje ostrost zatáčky a stabilitu - více info v sekci trucky).

b) Stance (šířka postoje)

Mimo WB musíme také zvážit šířku svého postoje a prostor který pro ni na desce máme. Náš postoj logicky ovlivňuje velikost desky a většinou závisý na fyzických predispozicích jezdce, tedy na vaší velikosti. Vy samy by jste měli cítit nejlépe, jaká šířka postoje vám bude vyhovovat. Rozměry longboardu se měří v palcích, př. 23". Jeden palec je 2,54cm. Délka desky nad 42", je tedy už dostatečně velká, pro stance jakkoliv velké
ho jezdce.
Delší prkna jsou používány na Downhill, Dancing, Cruising ale také je využívají jezdci, kteří preferují více prostoru a kreativní jedinci, co rádi využijí každičký centimetr desky.
Desky pod 34" jsou naopak točivější využívají se na slalom, cruising po městě, ale využívají je i sjezdoví jezdci pro techničtější tratě.



3.
Konkáva (Concave)

Konkáva je tvar prohnutí desky od hrany ke hraně. Její funkce je zajistit, aby nám chodidlo neklouzalo z desky např. při slidu, nebo při DH a určuje to, jak
se na desce cítíme.


Konkávy dělíme 6 základních druhů viz. obr. výše.

Lisují se i různě kombinované konkávy - např. U pro přední nohu a W pro zadní.

 Více agresivní konkávy jako W jsou oblíbené zejména pro downhill.
Každý má rád něco jiného a to co vám bude vyhovovat zjistíte nejlépe tak, že si
tvar konkávy vyzkoužíte na vlastní kůži u nás v Shopu.



4.
Camber a Rocker
Když se podíváme na desku z profilu, některé můžou být různě prohnuté. Tomu říkáme Camber a Rocker.

Jako Camber označujeme desku, která se zvedá uprostřed a
ve většině případů je pružná - má tzv. flex.

Takto prohnuté desky absorbují velkou část vibrací které vznikají kontaktem mezi vozovkou a longboardem a jízda je tak plynuješí. Camber desky bývají velice lehké a jsou především určeny ke cruisingu a dancingu a nejsou tolik stabilní, není to však pravidlo.

Rocker je opak Camberu. Používá se zejména na DH a Freeride deskách pro lepší oporu chodidel a chrání před případným sklouznutím nohy z desky při slajdu apod. A umožňuje jezdci opřít se do stran a tzv. uzamknout chodidlo (lock-in) Rocker desky májí nížší těžiště a jsou tím pádem stabilnější. Bývají ve většině případů tvrdé, bez flexu.


5.
Typy desek
 
Desky rozdělujeme na tři základní kategorie: Top-mount, Drop-through, Drop-Down, Double-drop

Top-mount
 desky jsou klasika. Trucky jsou uchyceny na spodní straně desky. Díky tomu má longboard super točivost, je hravější a lépe reaguje při zatáčení. Je zároveň nejméně stabilní, ale to snadno vykompenzuje um a zkušenosti.
vhodné pro: Downhill, Freeride, Cruise, Dancing, Carving




Drop-through desky mají vyřezané otvory, do kterých se shora zasazují trucky. To nám celkově snižuje celý komplet o tloušťku desky. Díky tomu je lehčí se odrážet a budete taky o něco stabilnější. Snížení desky ulehčuje také přechod do slajdu. Drop-Through desky jsou o něco méňě točivé než top-mounty.
vhodné pro: Downhill, Freeride, Cruise, Dancing, Carving



Drop-down desky  mají sníženou plarformu, za usazením trucků. Takto snížené desky mají větší stabilitu, lépe se na nich odráží a brzdí. Snížení desky ulehčuje také přechod do slajdu. Stejně jako drop-throuh mají nižší točivost.
v
hodné pro: Downhill, Freeride, Cruise


Double-Drop je kombinací drop-throuh a drop-down. Je to nejstabilnějí typ desk. Slajdování, odrážení a footbrake jsou na tomhle typu desky hračka, ale zároveň je neméně točivá a hravá.
vhodné pro: Downhill, Freeride, Long-Distance (jízdy na dlouhé vzdálenosti)




6.
Konstrukce

Desky jsou konstruovány ve většině případů z kanadského javoru, dále pak z bambusu, přidává se i korek a u pokročilejších konstrukcí se používají ještě  tzv. triaxial fiberglass (což jsou laminátová vlákna, která se použávají např. i při výrobě snowboardů) a  carbon.  Ty zesilují pevnost desky a zároveň ji i odlehčí, jelikož není třeba použít tolik vrstev dřeva, jako při výrobě čistě dřevěné desky.


7.
TRUCK

Truck je kovová konstrukce - náprava - podvozek - spojující desku s kolečky, který umožňuje longboardu přenosem váhy zatáčet.
Trucky dělíme na dva základní typy: Konvenční a Reverse

Conventional Trucks / Traditional kingpin trucks - Konvenční / tradiční trucky
Konvenční trucky se používají zejména na klasické streetové skateboardy, tech-sliding a cruisery. Jak už je ale ve skateboardingu zvykem, každý má své vlastní preference a tak na nich můžete výjimečně vidět i některé DH jezdce.

Reverse kingpin trucks - Trucky s reversním kingpinem
Reverse jsou v longboardingu nejpoužívanějšími trucky. Šířka se pohybuje od 175 - 200 mm a oproti skateboardovým truckům mají Reverse trucky otočený kingpin. Díky tomu jsou stabilnější, plynulejší, surfovější.


 

Nejdůležitější dva faktory při výběru longboard trucků jsou:


a)
 úhel baseplatu - čím vyšší úhel, tím větší točivost na úkor stability a naopak

b) šířka hangeru - šířku hangeru vybíráme na žákladě šířky desky. Konec osy trucku by neměl nijak značně přesahovat šířku desky. Také u hangeru platí, čím je širší tím je stabilnější na úkor točivosti trucku.
 

Na discpilíny jako Crusing, Carving, Slalom, Dancing tedy logicky použijeme trucky s menší délkou hangeru a vyšším úhlem baseplatu a širší trucky s nižším úhlem zase na Downhill, popřípadě Freeride.



Truck se skládá z mnoha částí: hanger, baseplate, bushings, kingpin, washers, axle, pivot cup

 
Baseplate
je spodní část trucku obsahující také pivot cup. Úhel sklonu baseplate ovlivňuje točivost a stabilitu trucků. 30-45° - vhodný na Downhill, 45-55° - Freeride, Carving, Dancing




Hanger
je vrchní část trucku, obsahující osu o průměru 8mm, u některých značek i 10mm.
U hangeru nás zajímá hlavně jeho šířka. Čím je hanger širší tím je truck stabilnější ale zároveň méně tovější. Rozměry se pohybují od cca 150mm až po 200mm i více.



Bushings
Oválné polyurethanové bloky mezi hangerem a baseplatem, objímající kingpin (velký šroub procházející středem trucku), které jsou stejně jako všechna longboardová kolečka vyrobeny z polyurethanu a mají různé tvary a tvrdosti. Více info v bushings.

Kingpin
Velký šroub s jemným závitem, procházející středem trucku, spojujíci baseplate a hanger.

Washer
je podložka mezi hangerem a bushingem. A také mezi baseplate a bushingem. Dělají se dva typy - flat (rovná) a cup (s okrajem).
Cup washers dávají trucku větší stabilitu a omezují točivost. Flat washers dělají pravý opak.


 
Pivot cup je plastová nebo polyurethanová výstuž v jamce baseplate, do které zapadá pivot/čep hangeru. Ovlivňuje točivost a stabilitu trucku.

8.
Bushings (Silent Blocks)

 Velice důležitou částí trucku, ovlivňující jak pocit z jízdy a chování trucku tak to, jak bude longboard reagovat na přenos váhy, jsou bushingy. Dva oválné polyurethanové bloky objímající kingpin, vyrobené z polyurethanu. Stejně jako kolečka i bushingy se označujemí různou tvrdostí - duro - např. 90a (čím vyší číslo, tím tvrdší bushing). Výběr tvrdosti bushingu závisí na váze jezdce a typu bushingu. Značení a tvrdost se od výrobce k výrobci mírně liší. Proto když vybíráme tvrdost bushingu, je nejlepší, infomovat se přímo na webových stránkách výrobce, kde je zveřejněn tzv. Bushing Selector, Bushing Chart nebo Bushing Picker.

Bushingy rozdělujeme do 3 základních kategorií - conical, barell a eliminator.



Samozřejmě není problém jednotlivé základní typy kombinovat, pro carving např barell a conical, či pro downhill eliminator s barrel bushings.


Jaké bushingy zvolit záleží hlavně na disciplíně - stylu jízdy, kterou hodláme provozovat a na hmotnosti jezdce.


Conical
Kónické bushingy se dělají ve dvou variantách a to buď vysoký (tall) či nízký (short). Skvěle točí a jsou vhodné na Carving, Dancing, sliding v menších rychlostech.

Barrel
Tyto bushingy se dělají taktéž jako tall barrely a short barrely. Jsou využívány na downhill a rychlejší freeride.
http://www.snowbitch.cz/bushings/c-1593/
Eliminator
Eliminator jsou nejstabilnější bushings na trhu. Používají se vždy v kombinaci s barrelem, kdy by eliminator měl být o 2 stupně tvrdosti měkčí. Chrání před wheelbite, což je ideální pro top-mount downhill desky, kde používáme větší kola a máme tak větší pravděpodobnost, že se nám kola kousnou o desku. Jediná nevýhoda je, že výrazně omezují točivost trucku.


9.
Kolečka


Další částí našeho set-upu jsou Kolečka. Odlévají ze směsi polyurethanu, jsou různě velká, tvrdá, mají různé tvary, kontaktní plochu a polohu středu. To ovlivňuje jejich vlastnosti jako jsou přilnavost, rychlost, průběh slajdu, akcelerace a valivost.

Tvrdost koleček
Tvrdost koleček ovlivňuje rychlost, přilnavost, valivost a plynulost jízdy. 
Značí se číslem a příponou "a" - př. 78a. "a" značí název stupnice, která pro nás není důležitá.

Za měkká kolečka považujeme tvrdosti cca 80a a níže, tvrdá 82a a výše. Měkká kola jsou pomalejší než tvrdá kola, mají lepší přilnavost a jsou plynulejší. Na velmi hrubém povrchu jsou však rychlejší než tvrdá.

Velká kola mají pomalou akceleraci a je tedy težší se na nich rozjet. Jakmile jsou kolečka v pohybu jsou velká kola logicky rychlejší a stabilnější.


Kontaktní plocha
nebo taky contact patch, je část kola která přichází do kontaktu se silnicí. Čím je contact patch větší, tím je kolo přilnavější, stabilnější a lépe drží v zatáčkách.



Tvar hrany
má také velký vliv na přilnavost. Pokud je hrana ostrá (SQUARE LI je kolečko přilnavější a jde hůře do slajdu. Pokud je zakulacená -ROUND LIP- kolo se lépe trhá ale méňe drží v zatáčce.



Kola také dělíme dle polohy středu na: Offset, Centerset a Sideset


Centerset
kolečka mají střed přesně ve středu kola. Výhodou center set koleček je, že je můžete libovolně otáčet, pokud se na vnitřní straně sjedou víc. Jdou výborně utrhnout a kontrola nad slajdem a rychlost je lepší než u ostatních typů. Také se sjíždějí pomaleji.
vhodné pro: Freeride, Slide, Cruising

Sideset
 
kolečka mají střed v jedné rovině s vnitřní hranou. Jsou nejvíce přilnavé a výborně drží v zatáčkách. Paradoxně mají sideset kola největší kontrolu ve slajdu, ikdyž jdou nejhůře utrhnout.
vhodné pro: Freeride, Slalom, Carving, Cruising, Slide

Offset
kolečka jsou také velice přilnavá a skvěle podrží v zatáčce. Jdou lépe do slajdu než offset. Jedná se o nejběžnější kolečka která se dají použít prakticky na cokoliv. 

vhodné pro: Downhill, FR, Cruise, Carving, Slalom, Slide

Specifické vlastnosti kol pro:


Carving/Cruising
60 - 75 mm / 78-82a / ostré hrany / velká kontaktní plocha / sideset, offset
http://www.snowbitch.cz/kolecka-remember-farley-orangeorange/d-251852/

Downhill
70 – 80 mm / 78- 83a / ostré hrany / velká kontaktní plocha / sideset
http://www.snowbitch.cz/kolecka-venom-cannibals-whitewhite/d-274023/

Freeride / Slide
60 - 72 mm / 78 - 86a / kulaté hrany / centerset, sideset, offset
http://www.snowbitch.cz/kolecka-remember-hoot-slide-wheel-yellowyellow/d-25184

Technical Sliding / Pool / Park

55 - 62 mm / 82 - 90a / kulaté hrany / centerset, offset
http://www.snowbitch.cz/kolecka-remember-peewee-pinkpnk/d-251842/


 
 
 

Novinky čerstvé jako napadlý prašan

Přihlaste se k odběru novinek na Váš email

Více informací naleznete zde.

Věrnostní program

Na své si přijdou milovníci plážové módy a jarního počasí! Nové kousky, jako jsou kšiltovky, trička či šaty, přijdou vhod!

Více o programu