Správně zvolený snowboard ti zajistí pohodové ježdění bez trápení. Hory si díky němu užiješ bez ohledu na to, zdali jsi úplný začátečník nebo zkušený rider. Výběr opravdu vhodného snowboardu se řídí řadou pravidel, kterých je dobré se držet. Abys tato doporučení nemusel složitě shánět od prodejců na kamenných prodejnách, připravili jsme ti jednoduchý návod, díky kterému nesáhneš vedle.

Délka snowboardu

Délka je jedním ze základních parametrů snowboardu, který by tě měl zajímat. Jde totiž o zcela zásadní věc, jež má vliv na tvoje konečné pohodlí. Příliš krátké prkno znamená obtížné hledání těžiště a sníženou tzv. předozadní stabilitu, která ti pomáhá při vykrajování oblouků. Naopak nevhodně dlouhý snowboard se ti bude hůře pokládat na hrany, otáčet a při jízdě se nadřeš jako mezek. Ideální délka snowboardu není nikde přesně stanovena, ale měl by ti sahat někam mezi bradu a nos – jednoduše řečeno, snowboard by měl být přibližně o 15 – 20 cm kratší než ty. (velikostni tabulky snowboardů)

Šířka snowboardu

Často podceňovaným parametrem je šířka snowboardu. Pokud se však zamyslíš, zjistíš, že neradno šířku prkna podceňovat. Pokud ti bude tvoje prkno příliš úzké a snowboardové boty ti budou trčet přes okraj, v oblouku se dost možná o své špičky nebo paty zasekneš do sněhu a spadneš. Máš-li nohu o velikosti do EUR 45, buď v klidu, drtivá většina prken je pro tebe jako dělaných. Jestliže však velikost tvé nohy hraničí s ploutvemi, dívej se po prknech s označením wide – díky jejich šířce budeš pohodlně řezat oblouky i ty.

Snowboard Burton pro ženyPánský snowboard Nitro Dětský snowboard Burton

Tvoje váha

Důležitou roli při výběru snowboardu hraje i tvoje hmotnost. Každý snowboard totiž má svoji nosnost, která se model od modelu liší. Konkrétní hmotnostní tolerance se odvíjí od složení prkna, jádra a použitých materiálů. Je jasné, že pěnové materiály a kompozit jsou měkčí a mají nižší nosnost než celodřevěná sendwichová prkna. Příliš měkké prkno a váha nad limitem snowboardu často vede k jeho nenávratnému poškození. Naopak příliš tvrdé prkno „neprošlápneš“ a nevyužiješ všechny jeho vlastnosti.

Tvrdost snowboardu

Jak jsme již zmínili výše, prkna se kus od kusu liší svojí skladbou – vnitřkem, který nevidíte. Variant jsou desítky a každá větší firma má svoji teorii a zkouší nejrůznější kombinace, které by právě z jejich snowboardů udělaly to nejlepší na trhu. Obecně však platí, že umělé materiály, tvrzená pěna a jiné lehčí profily jsou výrazně měkčí než dřevo či titanalové pláty.

Měkká prkna se hodí pro začátečníky a lehké dívky – dobře vyhovují jejich požadavkům, avšak při rychlé jízdě ztrácí snowboard stabilitu a v oblouku neposlouchá jak by měl. Tvrdá prkna naopak vyžadují jistou dávku zkušeností a hodí se spíše pro agresivnější a rychlejší techniku jízdy.

 Dámské vázaní na snowboard Niedecker Červené vázání na snowboard Niedecker Pánské vázání na snowboard Flow

Funkční celek

Jestliže si chceš koupit nové prkno, určitě se obloukem vyhni všem supermarketům a bezejmenným značkám – to platí nejen u samotných snowboardů, ale také u vázání o snowboardových bot. Kvalitní prkno totiž ještě neznamená, že si jízdu užiješ. Je zapotřebí, abys stejně poctivě vybíral i ostatní snowboardové komponenty – snowboardové oblečení nevyjímaje.

Širokou nabídku snowboardů pro muže, ženy i děti najdete také na snowbitch.cz v kategorii Snowboardy, kde kromě samotných prken objevíte i boty, vázání a další SNB komponenty.